|
» ZOOTERAPIA (ANIMALOTERAPIA) » Alpakoterapia
Historia alpakoterapii w Polsce liczy zaledwie kilka lat. Pierwsze alpaki przywieziono do Polski z Ameryki Południowej ponad 10 lat temu. Nadal są mało znanymi zwierzętami, często mylone są ze spokrewnioną z nią lamą. W swoim naturalnym środowisku zamieszkują Andy na wysokościach od 4000 - 4700 m n.p.m. Alpaki hodowane są przede wszystkim do pozyskiwania wełny, ale coraz częściej stają się zwierzętami do towarzystwa, stają się atrakcją gospodarstw agroturystycznych i są użytkowane w alpakoterapii.
Co stanowi o ich przydatności w zooterapii? Po pierwsze charakter – są inteligentne i interesują się otoczeniem, łatwo uczą się nowych rzeczy, zaprzyjaźniają się z ludźmi i innymi zwierzętami a także są wyjątkowo łagodne i ciche. Po drugie – cechy fizyczne. Swoim wyglądem budzą bardzo pozytywne emocje, ponieważ wyglądają jak duże, żywe maskotki. Ich wyjątkowo miękka sierść daje mega przyjemność przy głaskaniu i przytulaniu.
Alpakoterapia kierowana jest głównie do pacjentów z nerwicą, autyzmem dziecięcym, mózgowym porażeniem dziecięcym, ADHD, upośledzeniami intelektualnymi i chorobami psychicznymi, depresją i zaburzeniami lękowymi.
|
|